Skuteczne sprawdzenie ubezpieczenia auta

Każdy kierowca w Polsce jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Niestety zdarza się, że właściciele aut nie przestrzegają tego obowiązku. Dlatego po kolizji lub wypadku na drodze warto sprawdzić ważność polisy OC. To samo dotyczy kupna używanego samochodu, szczególnie od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. Na szczęście temat, jak sprawdzić ubezpieczenie auta, nie jest skomplikowany, bo wystarczy przejść na odpowiednią stronę w Internecie.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ważność ubezpieczenia OC pojazdu można sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a także przy pomocy specjalnej aplikacji mobilnej. Warto to zrobić w każdej sytuacji, gdy mamy wątpliwości związane z ważnością polisy OC. W szczególności należy to zrobić przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży używanego samochodu, a także po wystąpieniu kolizji lub wypadku drogowego.

Kontakt online lub telefonicznie

Informacje o aktualnym ubezpieczeniu OC można uzyskać na stronie internetowej UFG, czyli pod adresem www.ufg.pl. Trzeba przejść do zakładki “Baza OC i AC”, a następnie wybrać opcję “Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Serwis wymaga wpisania numeru rejestracyjnego auta albo numeru identyfikacyjnego VIN. Poza tym trzeba podać dzień, na który ma być sprawdzone ubezpieczenie, a także wpisać kraj, w którym znajduje się samochód. W rezultacie na ekranie pojawi się marka i model ubezpieczonego auta, numer przypisanej polisy OC oraz nazwa i adres siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego. W ten sposób można mieć pewność, że pojazd jest aktualnie ubezpieczony, a w przypadku wątpliwości skontaktować się z właściwym oddziałem firmy ubezpieczeniowej.

Baza danych CEPiK, czyli historia pojazdu

Alternatywnie ważność ubezpieczenia OC można sprawdzić także w bazie danych CEPiK, pod adresem historiapojazdu.gov.pl. W tym przypadku należy wpisać obligatoryjnie numer rejestracyjny samochodu, numer VIN oraz daty pierwszej rejestracji. W zamian uzyskujemy możliwość sprawdzenia nie tylko polisy ubezpieczeniowej, ale także wielu dodatkowych danych. Wśród nich warto wymienić ważność badań technicznych samochodu, odczytane stany licznika, masa całkowitą pojazdu, datę wydania dowodu rejestracyjnego, a także zmiany właścicieli i ewentualne zgłoszenia kradzieży pojazdu.

Wszystkie informacje można uzyskać bez potrzeby ponoszenia kosztów, a także rejestracji indywidualnego konta w Internecie. Jak widać, pytanie: jak sprawdzić ubezpieczenie auta, nie wymaga długiej odpowiedzi, bo można to zrobić w bardzo prosty sposób. Trzeba mieć tylko dostęp do Internetu i komputera lub urządzenia mobilnego. Weryfikacja ubezpieczenia OC jest możliwa nawet w podróży, gdy zainteresujemy się przypadkowo napotkanym pojazdem.